Jak mluvit o sexu s našimi dospívajícími dětmi

4751
Sherman Hoover
Jak mluvit o sexu s našimi dospívajícími dětmi

Obsah

 • Probuzení sexuality v dospívání
 • Obtíže mluvit o sexualitě
 • Sexualita a vzdělávací styl
  • Láska a sex jsou pocity v nejčistším slova smyslu
 • Pokyny pro diskusi o sexualitě s teenagerem
  • Bibliografie

Probuzení sexuality v dospívání

Dospívání je věk, kdy sex získává od dětství úplně jiný význam.

To, co bývalo v oblasti teorie, je nyní praktické. Abstraktní menstruace je něco, rozhodnutí o tom, zda použít vložky nebo tampax, je jiná. Nakládání s obarvenými listy spermatu není snadné. Vysvětlení, jak je dítě počato nebo narozeno, se velmi liší od vědomí (nebo obav) z toho, že naše 16letá dcera je sexuálně aktivní. Mluvení o líbání, mazlení a dokonce milování se dotýká světa rozhodování.

Mohlo by vás zajímat: Láska v dospívání, průvodce pro rodiče

Obtíže mluvit o sexualitě

Pro mnohé z nás je těžké vidět, jak o těchto problémech mluvíme s naším dospívajícím synem nebo dcerou. Někteří kvůli nejistotě, jiní proto, že jsme si jisti, že naše děti s námi nepřijmou rozhovor o těchto tématech. Dospívající chlapci a dívky si zaslouží a váží informací, a co je nejdůležitější, rozhovorů s rodiči. Ale ne vždy nám to usnadňují.

Je dobré, že vědí, jak si myslíme o sexualitě. Definování vlastních představ o sexu nám umožní sdělit naše přesvědčení našim dětem jednoduše a přímo. Schopnost vyjádřit slova k našim myšlenkám na toto téma nám pomůže dát je do pořádku a umožní nám učit jasně a konstruktivně reagovat na protichůdné otázky, které nám děti často kladou. Společné zvládání konfliktů v celé naší historii nám dá styl řešení sporů ohledně sexuality. Nezapomínejme, že dospívání je dobou, kdy jsou velmi neshody.

Na druhé straně nezáleží natolik, jestli je rozhovor s otcem nebo matkou, důležité je, že je rozhovor hotový. K dosažení očekávaného dialogu je důležité, aby věděl, o čem bychom chtěli mluvit zejména ..., pak buďte trpěliví, umíte čekat, neztratit smysl pro humor a nevzdávat to. Pomáhá také pamatovat na to, že se jedná o věk, kdy naše děti dělají stále obtížnější rozhodnutí (kdo má pravdu, moji rodiče nebo přátelé? Co si moji přátelé budou myslet, když nebudu jako oni?). Je to komplexní problém pro rodiče, ale je to také komplexní problém pro děti.

Sexualita a vzdělávací styl

Sexualita, stejně jako jakýkoli jiný problém související s vývojem dětí, úzce souvisí s výchovným stylem rodiny. Budeme milovat podle toho, jak jsme se cítili milovaní. Vyjádření intimity zahrnuje naučit dítě projevovat své city, zvyknout si je dávat do svého jména: hněv, bolest, touha ..., vědět, jak identifikovat emoce, a v tom jsou a jsou rodiče významnými modely. Naším cílem by mělo být naučit je, že pocity jsou součástí informací, které jsou součástí jakéhokoli mezilidského rozhodnutí..

Láska a sex jsou pocity v nejčistším slova smyslu

S přibývajícím věkem je obtížnější řešit věci, které ji trápí. Mluvit o sexu s teenagerem není snadné, to víme. Často se uzavírají v kapele a raději odpovídají na otázky s přáteli. Ale v tomto důležitém okamžiku musíme být po jeho boku a nechat ho pochopit, že ne celý les je oregano.

Pokyny pro diskusi o sexualitě s teenagerem

 • Sexualita je pozitivní, a tak ho můžete přimět, aby to viděl. Pokud první věc, kterou řeknete, je „nedělejte to!“, Odpojení je zaručeno.
 • Chlapci také potřebují pozornost. Je snadnější mluvit o sexu s dívkami, protože příchod menstruace cestu usnadňuje. U chlapců však může být poněkud násilné zabývat se tématy, jako jsou erotické sny nebo první ejakulace. Musíte tomu však čelit jako něčemu přirozenému.
 • Vysvětlete vše bod po bodu. Vysvětlete, že sexuální přitažlivost je postupná: začíná to úsměvem, pokračuje polibky, pak přichází dojemné a vše vyvrcholí samotným vztahem..
 • Chlapci a dívky potřebují různé pokyny. Například v případě souhlasu se dívky musí naučit říkat ne, zatímco chlapci je třeba upozornit na nebezpečí souhlasu..
 • Pečlivě je poslouchejte. Každá doba má žargon a jeho pojištění, které se liší od toho, co jste použili. Čím více se to naučíte, tím více budete vědět, kde začít.
 • Objasněte nebezpečí orálního sexu. Orální sex je často považován za bezpečnou věc, která navíc umožňuje neztratit panenství. Musí být vysvětleno nebezpečí přenosu nemocí, které tato praxe může způsobit.
 • Vytvořte seznam, který vám pomůže při rozhodování. Mluvte o základních otázkách: lásce, tlaku, který může váš partner a přátelé vyvinout, vlivu alkoholu a drog, ... toto bude vhodná doba na to, abyste mluvili o hodnotách: kdy a proč se člověk rozhodne mít vztahy.
 • Mluvte o emocionálních důsledcích sexu. Sex nás činí zranitelnějšími, emocionálně řečeno, zlomené srdce způsobí větší škody, pokud tam bylo ...
 • Otec a matka jsou stejně důležité. Každý přispívá svým hlediskem. Pouze matky mohou vysvětlit tajemství žen svým synům a otcové mohou vysvětlit mužské chování svým dcerám.
 • Používejte všechny nástroje, které máte na dosah ruky. Televize, filmy, tisk mohou poskytnout mnoho užitečných informací. Dobrou výmluvou pro rozhovor o sexu může být cokoli.

Bibliografie

Almendro Cezón, Montserrat (2007): Jak mluvit s dětmi o sexu. Madrid: Redakční CCS.

Fourgnaud, Agathe (2006): Mladí lidé a sex. Bilbao: edice Messenger.

Pellegrini, R., Veglia, F. (2007): Once Upon a Time, the first time: how to speak about sex and love in family and in school. Barcelona: Editorial Graó.

Gemma Lienas. Carlotův červený deník

Andreu Martin, Jaume Ribera: Flanaganův červený deník


Zatím žádné komentáře