The jednotková cena položky je cena za jednu měrnou jednotku položky, která se prodává ve větším nebo menším množství než tato jednotlivá jednotka. Vydělením ceny určitého počtu jednotek položky počtem jednotek zjistíte jednotkovou cenu této položky.
Jednotkami mohou být jednotlivé položky, například soubory cookie v krabici, nebo to mohou být vážená množství, například gramy nebo kilogramy. Chcete-li například najít jednotkovou cenu 12 uncí polévky, jejíž cena je 2,40 USD, vydělte 2,40 $ 12 uncí a získáte jednotkovou cenu polévky, která by byla 0,20 $ za unci..
Často chcete zjistit, která ze dvou daných položek je „nejlepší koupí“. V takových případech se zjistí jednotková cena každé položky a poté se porovná jejich jednotková cena. Zboží s nejnižší jednotkovou cenou je považováno za „nejlepší nákup“.
Obvykle je zveřejněn na poličce pod produktem. Na štítku police je uvedena celková cena položky a jednotková cena potraviny.
Rejstřík článků
Jednotková cena pomáhá spotřebitelům porovnat ceny balených produktů, pokud se tyto produkty neprodávají ve stejném množství. Můžete se podívat na zboží na poličce běžného supermarketu a uvidíte, že každý z nich je zobrazen za určitou cenu..
Tato cena se však vztahuje na celé balení, což může ztěžovat srovnání různých velikostí stejných produktů..
Jednotková cena kupujícím sděluje, kolik za každou jednotku v balíčku platí, což jim dává možnost porovnat jablka s jablky.
Jednotka, kterou si obchodník vybere jako základ pro jednotkovou cenu, závisí na tom, jak je produkt zabalen a prodán..
Pokud se prodává podle hmotnosti, pokyny uvádějí, že obchodník může používat gramy, kilogramy nebo 100g jednotky.
Pokud se prodává v suchém objemu, použijte litry nebo 100 ml jednotky. Pokud se prodává podle objemu kapaliny, použijte litry, galony, litry nebo 100 ml jednotky.
Pokud jsou prodávány podle oblasti, jako je látka nebo tráva, používají se čtvereční palce, čtvereční stopy, metry čtvereční nebo centimetry čtvereční.
Pokud je produkt prodán podle počtu, je jednotkou každá jednotlivá položka v balíčku.
Bez ohledu na jednotky, které si obchodník vybere, musí být ceny u podobných produktů zobrazeny v jednotných jednotkách. Obchod by neměl cenit pomerančový džus v galonech, ale jablečný džus v litrech.
Jednotkové ceny, které jsou vyšší než jeden dolar, by měly být identifikovány pouze s nejbližšími centy. Například 20kilogramový sáček krmiva pro psy, který se prodává za 26,79 $, by měl zobrazovací jednotkovou cenu 1,34 $ za kilogram, i když skutečná cena za kilogram je 1,3395 $..
U jednotkových cen nižších než jeden dolar pokyny umožňují obchodníkům zobrazovat jednotkové ceny s přesností na nejbližší cent nebo s přesností na desetinu penny. Ať už je zvoleno cokoli, musí to být v celém obchodě konzistentní..
Je třeba vzít v úvahu, že cílem stanovení jednotkových cen není zohlednění kvality produktu. Značkové výrobky mají často podstatně vyšší jednotkové ceny než obecné nebo prodejní značky.
Je zcela na kupujícím, aby rozhodl, zda rozdíl v kvalitě stojí za rozdíl v ceně..
Matematický vzorec použitý k výpočtu jednotkové ceny je následující: Jednotková cena = Cena / množství položky.
Jednotková cena je to, co umožňuje kupujícímu hned na první pohled zjistit, který nákup je nejlepší: 20-ti kilogramový pytel krmiva pro psy, který se prodává za 13,95 $, nebo 15-kilogramový vak, který se prodává za 10,69 $.
Chcete-li získat jednotkovou cenu, jednoduše vydělte cenu balíčku počtem jednotek, které obsahuje.
Ve výše uvedeném příkladu má taška o hmotnosti 20 kilogramů, která se prodává za 13,95 USD, jednotkovou cenu 69,75 centů za kilogram, zatímco taška o hmotnosti 15 kilogramů, která se prodává za 10,69 USD, má jednotkovou cenu 71, 27 centů za kilogram.
Ačkoli má 20kilogramové balení vyšší cenu, 15kilogramové balení je dražší na jednotku.
Peníze lze ušetřit při srovnání nákladů na stejné potraviny v nádobách různých velikostí nebo různých značek.
Scott má opravdu rád čokoládové tyčinky a chce na nich získat nejlepší možnou nabídku. Je pro něj lepší koupit tři pruhy za 2,25 $ nebo každý za 0,79 $?
Aby Scott učinil nejlepší cenové rozhodnutí, musí v prvním případě určit cenu čokoládové tyčinky a rozdělit celkovou cenu 2,25 $ mezi tři tyčinky. 2,25 $ / 3 = 0,75 $.
To mu umožňuje porovnat tyto dvě jednotkové ceny, takže je pro Scotta levnější koupit tři čokoládové tyčinky za 2,25 USD. Je to proto, že každý stojí 0,75 USD ve srovnání s 0,79 USD, které by stály, pokud byste je koupili samostatně..
Někdy se potraviny, které jsou baleny v „obří“ nebo „rodinné“ velikosti, mohou jevit jako nejlepší nákup. Možná si myslíte, že nákup velkého kontejneru nebude stát tolik jako dvě nebo tři menší balení.
Větší kontejnery však ne vždy stojí méně než menší. Je důležité podívat se na jednotkovou cenu a porovnat tuto cenu.
Becky jí každé ráno cereálie na snídani. Bylo by pro ni lepší koupit si 550 gramovou krabičku obilovin za 2,50 $ nebo 1 kilogramovou krabičku za 5,00 $?
Chcete-li to provést, musíte nejprve vypočítat cenu za gram krabice o hmotnosti 550 gramů. Děje se to vydělením ceny boxu 550, a to díky jednoduchému pravidlu tří.
Cena gramu obilovin pro první možnost krabičky by pak byla: 2,50 USD / 550 gramů. = 0,004545 USD.
Poté se vypočítá cena za gram pole 1 kilogram (1000 gramů), přičemž se opět použije pravidlo tří.
Cena gramu obilovin pro druhou možnost krabičky by pak byla: 5,00 USD / 1 000 gr. = 0,005 USD.
Výpočtem ceny za gram každé krabičky s cereáliemi si Becky uvědomuje, že je pro ni výhodnější koupit krabičku s 550 gramy..
Zatím žádné komentáře