Jak nastavit pravidla koexistence doma?

2324
Basil Manning

The pravidla soužití doma pro děti jsou zásadní pro podporu pozitivního chování, vyhýbání se negativnímu chování a výchovu duševně i fyzicky zdravých lidí.

Při mnoha příležitostech se naše děti doma nesprávně chovají a my nevíme, jaký je nejlepší způsob stanovení norem nebo omezení těchto akcí. Prevence tohoto typu opatření může pomoci snížit následné rizikové situace nebo nevhodné chování nezletilého v dětství i v dospívání.

Abyste mohli žít ve společnosti, potřebujete pravidla. Rodina je považována za první sociální skupinu, do které dítě patří, a jako taková v ní začíná žít společně. Proto musí být odpovědná za stanovení standardů chování, které povedou chování dítěte..

Je důležité mít doma normu soužití pro děti?

Žít ve světě bez pravidel je z racionálního hlediska nemyslitelné, protože kdyby neexistovaly, bylo by vše chaos a nic by nefungovalo správně. Doma, když žijeme s nezletilou osobou, musíme stanovit pravidla, která jsou jim známa a jimž je rozuměno.

To znamená, že musí vědět, kterou hranici nemohou překročit, a pokud ano, bez ohledu na to, zda toto špatné chování bude mít následky..

Dítě, které vyrůstá bez pravidel, se nenaučí chovat se přiměřeně ve světě kolem sebe, a proto mu tuto informaci poskytují rodiče..

Normy a limity hrají v jeho adaptačním a environmentálním procesu velkou roli, protože mu pomáhají určit způsob jeho působení ve všech situacích, které nastanou (Beato, 2008).

V tomto článku se dozvíte více o tom, proč jsou standardy důležité.

Výhody stanovení standardů

Ale ... Má nějaké výhody stanovit doma standardy? Dále vystavíme několik:

 • Vytvářejí pocit ochrany a poskytují bezpečnost nezletilému. Něco, čemu musíme zabránit, je to, že dítě ví, že má větší rozhodovací kapacitu než jeho vlastní rodiče. Chceme-li, aby nás náš syn respektoval, musíme mít pravidla a omezení, díky nimž se bude cítit bezpečně a chráněně, protože bude vědět, že ho v učení budou vést jeho rodiče..

Díky výše uvedenému bude jejich svět předvídatelný a následně bezpečný, protože mají orientaci, která řídí jejich chování..

 • Podporují úctu k ostatním a učí vhodnému chování. Stanovením pravidel dítě ví, zda je jeho chování za všech okolností vhodné nebo ne, a jaké následky může mít nedodržování pravidel. Stanovení limitů a norem je způsob, jakým rodiče musí svým dětem sdělit, jak by se měli chovat.
 • Pomáhá jim později udržovat dobré vztahy se svými kolegy a se světem kolem nich. I když je pravda, že malí rádi zkoumají prostředí, které je obklopuje, bez ohledu na to, jak moc jim to řekneme my dospělí, je to něco, co musí udělat pro sebe. Tady není jen zkoumání jejich prostředí, ale také moc, kterou nad nimi mají rodiče. Zkušenost je naučí, kde jsou hranice v rodině a později v jejich dalších sociálních prostředích, jako je škola..
 • Učební médium pro dospělý život. Nemůžeme zapomenout, že jsou to děti, a že zpočátku je normální, že je pro ně obtížné dodržovat pokyny. Proto se na něj nemůžeme zlobit, ale zachovat klidný přístup a ukázat mu, že nemůže za všech okolností dělat, co chce. I když tomu možná nevěříte, uvolněný přístup je účinnější než křik a vyhrožování, protože nemůžeme zapomenout, že tento přístup a akce slouží také jako vzor a můžete jej napodobit, když budete muset řešit své vlastní konflikty..

Ačkoli na začátku budou potřebovat, aby jim byla pravidla „uvalena“, dítě se časem naučí dávat vlastní, protože už se bude internalizovat, když chování je nebo není vhodné (Beato, 2008).

Jak můžeme uplatňovat pravidla doma?

Prostor, který mají děti povolený, je podmíněn dvěma aspekty: věkem a chováním. V první bude věk, jak budou růst svoboda, kterou poskytujeme, větší. Za druhé, v závislosti na chování, které projevují, se svoboda, kterou jim dáváme, může nebo nemusí být rozšířena..

Jsou-li naše děti malé, budou na ně nejprve uvalena pravidla a omezení, nebudou se jimi řídit, protože je považují za rozumné, ale proto, že jsou jim vnuceny. Díky tomu se naučíte, že pokud jim vyhovíte, přijde pozitivní posílení. I když jsou mu zpočátku vnuceny a on je poslouchá, protože tomu tak je, musíme dodržovat pravidla a limity vysvětlení, aby jim postupně porozuměl.

Doporučuje se, abyste byli odměněni za dodržování pravidel, ačkoli při jejich integraci do vašeho chování by to mělo být omezeno. Jakmile dítě vyroste, pokuste se dosáhnout dohody o pravidlech, neukládejte je, budou uloženy pouze v případě, že nebude dosaženo dohody (Lentini a Fox (S / F).

Stanovení norem zahrnuje proces, který je specifikován v různých krocích:

 • Udržujte emoční kontrolu. Rodiče musí být při stanovování standardu klidní a shromažďovaní.
 • Posuďte věk a stupeň vyspělosti dětí. Pravidla musí mít různé charakteristiky v závislosti na věku. Když jsou mladí, stačí mít autoritu. Čím jasnější pravidlo, tím bezpečnější bude mít dítě ve svém chování a ve vztahu k životnímu prostředí.

Až naše děti dosáhnou dospívání, nastane konfrontace s normou a je nutné umět argumentovat důvody a ukázat potřebu normy. V dospívání je vhodné vyjednat doplňková pravidla, což nám na jedné straně umožní dosáhnout přijatelné míry shody a zadruhé naučit naše dítě rozhodovat se a zvažovat výhody a nevýhody každé možnosti..

 • Přemýšlejte o normě. Pokud rodiče již posoudili potřebu standardu, je třeba se dohodnout. Je vhodné, aby rodiče společně analyzovali chování, které má být implementováno.
 • Sdělte pravidlo. Je důležité najít si vhodný čas na rozhovor s nimi a vysvětlit, proč je to nutné. Kromě pozitivních důsledků vyplývajících z jejich dodržování a negativních důsledků, pokud nejsou respektovány.
 • Nastartovat. Kromě spolupráce je nutné zůstat pevný, protože normy jsou splňovány podporou maloletých a zdůrazňováním pozitivního posílení.
 • Přezkoumání a hodnocení. Převzetí pravidel a jejich dodržování ze strany dětí vyžaduje poskytnutí časového rámce (Madridsalud (S / F).

Druhy a vlastnosti norem

V rodině lze stanovit mnoho typů pravidel. Níže představíme ty, kteří upřednostňují jeho dodržování v něm:

 • Všechna pravidla, která jsou zaměřena na nezletilé, musí být v jejich dosahu, aby je dodržovala, a podle jejich věku, schopností a vyspělosti.
 • Pokud nezletilý nerozumí pravidlům, nebude je schopen dodržovat, takže musí být srozumitelná a jasná od prvního okamžiku.
 • Bez ohledu na náladu nebo jakýkoli jiný faktor musíte být v souladu s uplatňováním pravidel.
 • Normy nebo limity, které jsou stanoveny, musí být koherentní (Kast-Zahn (2002).

Kromě toho můžeme pravidla rozdělit na:

 • Jedná se o standardy, které se vyznačují tím, že jsou velmi jasné a jsou povinně dodržovány. Například: nedrží se zvířat, je třeba je respektovat.
 • Jsou nuancovanější než ty předchozí a musí být četné a jasné. O některých aspektech lze vyjednat. Například: čas vyzvednutí, když jste odešli.
 • Používají se k regulaci každodenního života v rodině, lze je také sjednávat. Například: každodenní pomoc s domácími pracemi (Kast-Zahn, 2002).

Co dělat, pokud některá pravidla nejsou splněna?

Pravidla někdy nemusí být dodržována. Abychom tomu zabránili, je důležité, aby dítě vědělo, proč je musí respektovat, stejně jako význam každého z nich..

Kromě analýzy důvodů, které vedly k jejímu nedodržení, pokud nejsou přiměřené, bude uplatněn důsledek, který rodiče považují za vhodný. Pokud uvidíme, že nezletilý v průběhu času toto pravidlo porušuje, budeme muset přemýšlet o zpřísnění trestu nebo o jeho změně, nebo naopak hledat pozitivnější a atraktivnější důsledky.

V tomto článku se dozvíte, jak účinně ukládat tresty.

Někdy si nejsme vědomi svých činů jako rodičů ani svých reakcí, když naše dítě porušilo pravidla. Je důležité, aby nedodržování pravidel nevedlo k ponížení nebo diskvalifikaci dítěte, v důsledku čehož je důležité najít vhodné místo a čas, abyste viděli porušené pravidlo, a pamatovat si jeho důsledky (přiměřené a přizpůsobené do věku) musel porušit pravidlo.

Závěr

Jak jsme viděli, je důležité, aby naše děti byly vzdělávány se zavedenými normami a aby vydržely v průběhu času, to znamená, že nejsou variabilní.

V případě, že by to bylo, ovlivnilo by to jejich každodenní život žijící s úzkostí a nejistotou nevědění, co se stane po určitém chování, a z dlouhodobého hlediska se to může stát pocitem nejistoty.

Stanovení jasných a dobře definovaných pravidel a omezení ovlivní váš život a vývoj pozitivním způsobem. Pokud to nebude splněno, nebude jim jasné, kam jít, a tam začne boj s pravidly, která řídí organizaci skupiny nebo rodiny, a následně to často povede k problémům s chováním ve škole a odmítnutí ze strany studenti, spolužáci.

Jako otcové, matky a pedagogové si musíme být vědomi výhod, které mají pravidla v životě nezletilých, a důsledků, které by to mělo, kdyby nebyly. Je také důležité, abychom věnovali pozornost tomu, jak by měla být pravidla implementována, protože někdy, pokud nejsme vytrvalí, můžeme dosáhnout opačného efektu, než jaký chceme.

Na závěr pamatujte, že naše děti budou napodobovat to, co o nás vidí, takže je důležité, abychom byli vždy klidní, pokud nebudeme respektovat žádné z nich..

Reference

 1. Beato, M. d. P. F. (2008). Stanovení norem a omezení v rodině. Inovace a vzdělávací zkušenosti.
 2. Průvodce předpisy o dětských domovech, včetně standardů rovnosti (2014). Oddělení pro vzdělávání
 3. Lentini R. a Fox L. (S / F). Rodinný rutinní průvodce. Pozitivní řešení pro rodiny. Centrum sociálních a emocionálních základů pro rané učení.
 4. Madridsalud (S / F). Pravidla a limity. Průvodce pro rodiny.
 5. Pearce, J. (1996). Dobré návyky a špatné návyky: od rodinného života po život ve společnosti.

Zatím žádné komentáře